Цілюща шипшина

19 Листопада, 2021

Прогулюючись лісами, балками та берегами водойм ми можемо зустріти невибагливий кущ, який чудово квітне навесні, щедро обдаровує людей, птахів та звірів смачними та корисними плодами, які всю зиму тримаються на кущах.

Вітамінозна, лікарська, харчова, медоносна, ефіроолійна, фарбувальна, декоративна – це все відноситься до багаторічної рослини родини розових – Шипшини звичайної або собачої.

Світлолюбивий та морозостійкий кущ, не вибагливий до ґрунтів є скарбничкою безлічі вітамінів, адже плоди шипшини знижують вміст холестеролу в крові, уповільнюють відкладання атеросклеротичних бляшок у кровоносних судинах. Вітаміни і каротин активізують ензимну систему, посилюють регенерацію тканин, синтез гормонів і впливають сприятливо на вуглеводний обмін та проникність судин. Вміст вітаміну Р сприяє зменшенню крихкості капілярів, допомагає використанню аскорбінової кислоти організмом. Плоди шипшини діють сприятливо при авітамінозі та як загальнозміцнюючий засіб. Плоди шипшини використовують свіжими; у вигляді чаю (відвару) з сушених плодів, сиропу, соку.

Плоди шипшини використовують також і в харчовій промисловості. З них готують варення, джем, пастилу, пюре, повидло, компоти, киселі, причому в процесі переробки втрачається не більше 35% вітамінів.

Для отримання з плодів шипшини повидла протягом 10 хвилин кип’ятять один кілограм плодів у літрі води, потім протирають через решето. До отриманої маси додають цукор і трохи лимонної кислоти для смаку і варять на водяній бані до густоти.

Вітамінний відвар, або чай, який полюбляємо пити при застуді чи в холодну пору року рекомендуємо зробити наступним чином: кип’ятять столову ложку м’якоті плодів шипшини в трьох чвертях склянки води 8 хвилин і потім настоюють 2 години.. Сухі плоди (10 грамів на одну склянку води) кип’ятять також 8 хвилин і настоюють 10 годин.

Плоди шипшини також придатні для виробництва цукерок, мармеладу, драже, а концентровані препарати з них додають до кондитерських виробів для їх вітамінізації. З них готують наливки, безалкогольні напої, вина, чайно-кавові сурогати, які відзначаються ароматичністю, що зумовлена наявністю ефірних олій. Підсмажені на легкому вогні плоди використовують для приготування «кави», яка має запах ванілі.

Збирають плоди в період їхньої стиглості, наприкінці серпня — у вересні; збирати слід обережно, вручну, у брезентових чи інших рукавицях, безпосередньо з куща, причому тільки цілі яскраво-червоні, незіпсовані плоди, коли вони ще тверді і збирання слід закінчити до настання заморозків.

Відпочиваючи на природі можна назбирати плодів шипшини і заваривши запашного та корисного чаю насолоджуватись напоєм у довгі зимові вечори.


Позначки:
admin