Провісники весни та миру

31 Березня, 2022

Сьогодні на галявину дендрологічного парку «Веселі Боковеньки» прилетіли провісники весни – лелеки, які в Україні ще з давніх часів вважаються птахом долі, провісником щастя і добробуту.

Білий лелека – птах, який має в Україні багато народних назв, – це і “лелека” і “чорногуз” поширені більше в центральних, східних і південних областях, перша з них стала офіційною науковою. На Поліссі найбільше вживана назва “бусол”, на Волині — “боцян”, “боцюн”, у Галичині та на Поділлі частіше вживається “бузько”, “бузьок”. У північно-східних і центральних областях зустрічається також назва “гайстер”. Крім цих найбільш поширених наймень та різноманітних похідних від них (“бусько”, “бушель”, “бушля”, “бусень”, “буцюн”, “айстер”, “гастір”, “чорногус” і т.п.) можна знайти також чимало таких, що трапляються тільки у говорах окремих місцевостей — “жабоїд” (Полісся), “длекотень” (Чернігівщина), “бовдур” (Сумщина), “неклейка” (Харківщина), “веселик” (Житомирщина), “гова” (Закарпаття), “кукостверк” (Буковина) та інші.

Селяни вірили, що в дім, на якому з’явилося гніздо лелеки прийде щастя і злагода, діти ростимуть здоровими і не хворітимуть, у господаря садиби буде гарний урожай на полі, а село, в якому поселилося багато лелек, могло розраховувати на щедрий урожай. Вважалося, що чорногузи добре розуміються в людях: селяться лише у добрих і працьовитих. Особлива увага приділяється появі перших перелітних птахів. Вони не просто несли на крилах весну, а прилітали з вирію — від богів, тому й самі мали чарівні властивості.

Ми впевнені, що сьогодні ці птахи принесли на своїх крилах добрі вісті про беззаперечну перемогу нашої держави, щасливе і мирне життя для нашої України!


Позначки:
admin