Про нас

13 Грудня, 2022

Історія заснування Дослідно–селекційного дендрологічного лісового центру «Веселі Боковеньки» розпочинається з 1893 року, коли Миколою Львовичем Давидовим був закладений дендрологічний парк «Веселі Боковеньки», створений за проектом художника – пейзажиста І. В. Владиславського – Падалки у пейзажному стилі, де було посаджено біля 250 різних видів і форм деревно – чагарникових порід по берегах річки Боковенька та Скотовата на площі 109 га. У впорядкуванні парку приймав участь відомий паркознавець О. Є. Регель, консультували роботи академік Г. М. Висоцький та видатний дендролог Є. Л. Вольф, лісові посадки проводились під керівництвом губернського лісничого О. О. Яцкевича.

Власник парку М. Л. Давидов працював над його створенням на протязі 30 років.

В 1923 році дендропарк було перетворено в Деревознавчу дослідну станцію Всеукраїнського управління лісами, завідувачем якої було призначено засновника парку М. Л. Давидова.
Головним завданням станції була інтродукція та акліматизація деревно – чагарникових порід в умовах степу.В організації і проведенні науково-дослідних робіт постійну допомогу М.Л.Давидову надавав академік Г.М.Висоцький.

В 1930 році дендропарк був переданий Українському науково – дослідному інституту лісового господарства і агролісомеліорації, який в 1934 році організував в парку свій опорний пункт.

Проводилась робота по випробовуванню екзотів в лісових культурах і полезахисних лісових смугах та селекції цінних порід – дубів, горіхів, ліщини, тополі.

Роботи по селекції горіха волоського очолив Ф. Л. Щепотьєв та продовжив П. П. Бадалов, який вивів зимостійкі, урожайні швидкорослі гібриди горіхів та зимостійкі крупноплідні, а в ряді випадків тонкошкаралупні форми фундука.

Протягом ряду років закладалася прищепна архівно – маточна плантація плюсових форм дуба звичайного, насаджувались площі арборетума, проводилась значна робота з інтордукції, селекції, віддаленої гібридизації господарсько цінних лісових порід.

У 1993 році на честь століття з часу заснування, дендрологічного парку “Веселі Боковеньки” надано ім’я його засновника – М. Л. Давидова.

В вересні 1999 року підприємство було передано до складу Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства.

З лютого 2007 року установа отримала назву Дослідно – селекційний дендрологічний лісовий центр «Веселі Боковеньки». Це державна установа, загальна площа якої складає 536,3 гектара, розташована в південно-східній частині Кіровоградської області на території Кропивницького (колишній Долинський) адміністративного району, на відстані 18 кілометрів північно – східного напрямку від залізничної станції Долинська і на відстані 6 кілометрів від автошляху Кропивницький – Кривий Ріг.

Згідно лісорослинному районуванню територія ДСДЛ центр «Веселі Боковеньки» відноситься до Північного (байрачного) степу, Правобережно-Дніпровського північного степового лісогосподарського округу, бузько -Дніпровського району. Клімат району розташування лісового центру помірно – континентальний, теплий, посушливий, з короткою малосніжною зимою і сухим літом.

Згідно поділу лісів на категорії вся площа – це ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення.

На території установи знаходиться 3 об’єкти природно – заповідного фонду: пам’ятник садово – паркового мистецтва – дендрологічний парк загальнодержавного значення «Веселі Боковеньки» імені М. Л. Давидова – 109 га, ботанічний заказник загальнодержавного значення «Боковеньківська балка» площею- 9,4 га та ботанічний заказник місцевого значення “Цілина” – 7,9 га.

Господарська діяльність установи спрямована на збереження закріпленої території дендрологічного парку та раніше закладених науково – дослідних ділянок, догляд за ними, охорону та захист лісу, раціональне використання лісових ресурсів, ведення освітньо- виховної роботи з питань екології, біології, лісівництва, ландшафтної архітектури, вирощування посадкового матеріалу лісівних та декоративних порід для власних потреб та реалізації.

Територія дендропарку «Веселі Боковеньки» в весняно – осінній період використовується в рекреаційних цілях, приймає своїх відвідувачів, яким пропонується цікава розповідь про історію створення парку, різновидність флори та фауни, екскурсійні маршрути, місця для короткострокового пікнікового відпочинку та встановлення наметів на березі річки Боковенька, риболовлю.

Весною та восени можна придбати посадковий матеріал декоративних порід дерев та кущів, фундуків, горіхів.


Позначки:
admin