Пекан

19 Січня, 2024

Пекан – вважається лідером серед горіхів, який наділений безліччю корисних властивостей. Він – уродженець Північної Америки, хоча вирощується в Австралії, Іспанії, Мексиці, Туреччині, Середній Азії, Кавказі. Пекан – теплолюбива рослина, який успішно прижився і в Україні, витримуючи тривалі низькі температури взимку.

Серед науково-дослідних селекційних об’єктів, що знаходяться на території ДСДЛ центру «Веселі Боковеньки» є пеканові насадження (Carya pecan), які закладались Федором Львовичем Щепотьєвим – доктором біологічних наук, професором, відомим вченим в області дендрології, дендрофізіології, інтродукції, акліматизації та селекції деревних порід.

В 1963 році був закладений Пекановий сад на площі 2,7 га з метою визначення можливості закладання промислових плантацій, вивчення особливостей росту, адаптації та його репродукції в степових умовах.

В 1966 році створені ділянки на площі 6,2 га з метою досліджень стану різних сортів пекану та його гібридних форм в умовах Байрачного степу Правобережної України.

Садивний матеріал, яким створювались пеканові насадження – це насіння, отримане з Середньої Азії, Закавказзя та США.

Насадження 60-річного віку чудово збереглися, адаптувались до кліматичних умов степу, стійко переносять значні пониження температури в зимовий період, мають розвинену крону, плодоношення постійне, а в деякі роки спостерігаємо рясне, але нажаль насіння на території лісового центру не визріває.

Нові сорти пекана, які пройшли апробацію в останні роки в різних кліматичних зонах України широко використовуються для закладання садів, плантацій та культур з метою отримання цінного та корисного горіха.

В зонах, де не можливе дозрівання горіха, деревну породу – пекан можна використовувати для озеленення та вводити в культури для збільшення рослинного різноманіття та покращення екологічного стану. На прикладі насаджень лісового центру переконались, що пекан чудово росте в степовій зоні з перенесенням тривалих як низьких так і високих температур.


Позначки:
admin