Обережно кліщі!

11 Травня, 2022

Всі з нетерпінням чекають весни, адже весною пробуджується вся природа – розпускаються дерева і квіти, яскраво зеленіє трава, пригріває яскраве сонце і всім нам хочеться відпочити на природі чи попрацювати на городі чи дачі.

Разом з тим відпочинок на природі біля лісових масивів, річок, озер та ставків, може стати і не радісною подією, адже необхідно пам’ятати про небезпечних переносників інфекційних хвороб, насамперед кліщів, які в цю пору проявляють свою активність. Кліщі можуть потрапити на людину у будь-який час дня і ночі, і у будь-яку погоду.

Самі по собі кліщі не є небезпечними, але вони переносники кліщового енцефаліту. Найкращим місцем для їхнього життя підходять листяні і хвойні ліси, зарості чагарників, галявини і луки, густо порослі високою травою, береги річок. У наш час, кліща можна зустріти не тільки в лісі, але й на своїй дачній ділянці, в міському парку або в сквері. У більшості випадків вони чекають свою жертву на землі або у високій траві. Іноді кліщ, відчувши наближення людини, може стрибнути з гілки дерева і пролетіти кілька метрів, щоб досягти мети. Він міцно чіпляється за людину і шукає місце для укусу. Пошуки вдалого місця можуть зайняти більше 3 годин. Якщо за цей час, ви встигнете його виявити, то укусу, в якому таїться потенційна небезпека, можна уникнути. Під час укусу виділяється спеціальна знеболювальна речовина, тому ви навряд чи його відчуєте. На тілі людини, він може перебувати протягом декількох днів після чого, напившись крові, відвалюється. Енцефалітний кліщ нічим не відрізняється від звичайного, за винятком того, що є переносником небезпечного вірусу. І про це, можна дізнатися, тільки дослідивши його в лабораторних умовах.

Ще однією із небезпек укусів кліща є кліщовий системний бореліоз або хвороба Лайма – це тяжке інфекційне захворювання при якому уражаються різні органи та системи організму: нервова, серцево-судинна, опірно-руховий апарат, печінка, селезінка, очі. Перші прояви хвороби Лайма можуть з’явитися через 1-3 тижні. Як правило, на місці присмоктування кліща на тілі постраждалого виникає кліщова мігруюча еритема – почервоніння шкіри. Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності.

Будьте обачні, якщо до тіла присмоктався кліщ його слід зняти якомога швидше. Необхідно звернутися до найближчого медичного закладу, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть необхідні рекомендації.

Фахівці не радять видаляти кліща самостійно, (крім тих випадків коли немає можливості звернутися до лікаря), адже при цьому можна внести до ранки інфекцію, та й провести цю операцію без відповідної практики доволі складно, адже можна розчавити кліща або не видалити цілком.

Збираючись на природу щоб захистити себе від нападу кліщів, необхідно:

одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів, а голову слід покривати головним убором;

проводити під час прогулянки  та вдома само- та взаємоогляди, особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;

під час прогулянок рекоменовано триматися середини стежки;

вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому, витрушування одягу не позбавляє від кліщів;

якщо разом з вами на природі перебували ваші домашні улюбленці – їх теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до свого помешкання;

використовуйте репеленти (засоби, що відлякують кліщів).


Позначки:
admin