Чорнобривці

27 Вересня, 2022

А чорнобривці квітнуть до зими.

Вони, як люди, дуже витривалі.

І не бояться грому і пітьми.

Вони з краси й прозорої печалі.

Із сонця, неба, з казки про добро.

Вони із запашної насінини.

На них історій давнєє тавро

І сила із тоненької стеблини.

Цвітуть, цвітуть, без втоми, без жалю.

І зігрівають землю оксамитом.

Їх пелюстки з легкого перкалю.

Вони так пахнуть мамою і літом.

Тримають стрій і в спеку, і в дощі.

Лікують душу й рани, що на тілі.

Вони сміються навіть уночі.

Вони мої світанки пожовтілі.

Г. Потопляк.

 

Сьогодні чорнобривці можна побачити під вікнами майже кожної української оселі, в парках, скверах, городах… Ці невибагливі та яскраві квіти оспівані в народних піснях та поетичних творах в різні часи, милують наше око до самих морозів, а ще мають безліч корисних властивостей.

На території дендрологічного парку «Веселі Боковеньки» впродовж декількох десятиліть використовують чорнобривці для висіву на квітниках, адже вони досить витривалі до сухого, спекотного степового клімату.

Мабуть не всі знають, що до Європи чорнобривці потрапили після відкриття Колумбом Америки. На батьківщині, в Мексиці, чорнобривці називають «семпасучіль», що в перекладі, означає «квітка з двадцятьма пелюстками». Звісно, зараз чорнобривці мають і більше пелюсток, селекціонери постійно виводять нові сорти. Існують десятки видів кольорів і відтінків, відрізняється форма бутона, висота рослини, але що незмінне для чорнобривців — так це аромат.

Згадаємо про користь чорнобривців:

Чорнобривці широко застосовують у боротьбі з такими відомими шкідниками, як попелиця, капустянка, нематода, яка паразитує на суниці і картоплі. Для цього квіти розсаджують на овочевих грядках, або висівають цілими рядками впереміж із городніми культурами.

Чорнобривці знезаражують ґрунт від грибів, що викликають фузаріоз. Не люблять запах цих квітів клопи, попелиці, блішки. Також їх запах не подобається колорадському жукові. Обсадивши грядки з культурними рослинами чорнобривцями, ви не тільки прикрасите город, а й захистите його.

Чорнобривці ‒ надійні охоронці від шкідників троянд, флоксів, гладіолусів, капусти, помідорів, перців, у тому числі відлякують нематод, зокрема на цибулі-порею, моркві, селері. З цією ж метою можна обсадити ними суничні та картопляні грядки.

Ці чудові і незвичайні квти мають безліч лікарські властивостей, допомагають при наступних проблемах:

– Запах чорнобривців у досить специфічний, але це не заважає квітці заспокоювати нервову систему і лікувати від стресів.

– Чорнобривці отримують від землі чимало корисних речовин, які дозволяють запобігати катаракті.

– Настої з квітів — прекрасні пото- і сечогінні засоби.

– Чорнобривці допомагають знімати запалення і боротися з бактеріями.

– Народна медицина рекомендує спробувати лікування чорнобривцями людям, що страждають від проблем з підшлунковою залозою.

– Лікувальні властивості чорнобривців допомагають при діабеті.

– Додавши кілька квіточок в чайну заварку, можна отримати справжній цілющий напій. Такий чай допоможе зміцнити імунітет і побороти простудні та вірусні захворювання.

Особливі рецепти дозволяють з допомогою чорнобривців знижувати тиск.

Послужний список цих простеньких квіточок досить великий, але навіть це далеко не повний перелік переваг чорнобривців:

– відновлюють шкіру після paн та опіків;

– лікують стоматит і ангіну;

– позбавляють від запорів;

– нормалізують стан судин.

Не всі полюбляють запах цих квітів, він досить характерний, астровий, різкий, його часто характеризують як «неприємний». А от смак у висушеному вигляді пряний, а аромат стає фруктовим, насиченим, схожим на запах суміші висушеної м’якоті хурми і кірок граната, тому і приправа з сухих чорнобривців більше відома під назвою імеретинський шафран. Її виготовляють з пелюсток квітки або з висушених квіткових кошиків.

Прикрасьте і ви своє подвір’я цими чарівними квітами і митимете сотні маленьких, яскравих сонечок, які будуть приваблювать не тльки ваші погляди, а і безліч бджіл, комах та метеликів.


Позначки:
admin