Чекалкін горіх – найдекоративніший представник горіхоплідних

7 Травня, 2024

Серед багатьох представників горіхоплідних, що зростають на території ДСДЛ центру «Веселі Боковеньки» найдекоративнішим є чекалкін горіх, або ксантоцерас (Xanthoceras). Він не тільки їстівний, але і надзвичайно декоративний, особливо під час цвітіння.

Його батьківщина – Північний Китай, де його було відкрито наприкінці 19 століття Аббе Девідом. Він набув поширення по всьому світу, а останнім часом в Україні теж набуває популярності, особливо в озелененні. Ксантоцерас був описаний ще Джозефом Хукером, директором Королівських ботанічних садів Кью, як: один із найпривабливіших і найцікавіших витривалих садових чагарників, які були інтродуковані протягом багатьох років…

Невибагливий до грунтів, дуже посухостійкий та морозостійкий чекалкін горіх чудово почуває себе в степовій зоні дендрологічного парку «Веселі Боковеньки» ім. М. Л. Давидова, де він добре розвивається, цвіте та плодоносить.

Росте він помірно, деревом чи чагарником, висотою до 3-4 м. У цвітіння та плодоношення вступає рано, з 3-4 року. Дуже декоративний, естетично виглядає весь вегетаційний період, особливо в період цвітіння – великі ароматні грона квітів приваблюють безліч запилювачів, в тому числі і бджіл.

Плоди цього горіха, який плодоносить щорічно – грушоподібні шкірясті коробочки, які згодом стають коричневими і розпадаються на три камери, в яких знаходиться блискуче чорне насіння. Горіхи дуже поживні, як рослинне джерело білку, незамінних амінокислот, – білкова ефективність ядра у 3 рази вище, ніж у концентрованих білків із сої та насіння соняшника.

Декоративність ксантоцерасу і в блискучому зеленому листі, яке нагадує листя горобини і у кількох вигнутих стовбурів, хоча деякі з рослин є одностовбурними та розгалуженими досить низько від землі. Завдяки таким цікавим гілкам та стовбуру чекалкін горіх гарно виглядає також і взимку.

Чудово розмножується ця рослина насінням, кореневою порослю, діленням кореня, тому вирощуючи саджанці чекалкіного горіха в лісовому центрі сподіваємось, що ця довговічна рослина (тривалість життя до 200 років) знайде свої переваги і займе місце у озелененні паркових зон, дворів та інших ландшафтів, адже це ідеальна рослина, що потребує мінімального догляду і має декоративний вигляд весь сезон.


Позначки:
admin