Бузина чорна – красива і корисна

29 Травня, 2024

Однією із представниць дендрофлори, яка рясно квітне у ці дні в парках, лісах, подвір’ях, пустирях, біля доріг та водойм – це бузина чорна. На території ДСДЛЦ «Веселі Боковеньки» її можна зустріти майже повсюди – в дендропарку, на галявинах і балках, в лісових насадженнях… і як і про кожну відому рослину, про бузину розповідають казки та легенди про її походження та властивості. Одна з них свідчить, що колись вельможа, полюючи в глухому лісі, відстав від свити, заблукав і вийшов до одинокої хатини, біля якої сидів старий і плакав. На запитання про причину сліз, дідусь поскаржився, що його побив батько за неповагу до діда. Здивований вельможа зайшов у будинок і побачив двох древніх старих. Вражений, він запитав у них про те, як досягти довголіття. І діди розповіли, що все життя живуть у лісі, обробляють землю, а харчуються, головним чином, хлібом, молоком і сиром. А ще вживають ягоди чорної бузини, яким і зобов’язані своїм здоров’ям.

Бузина – кладень корисних речовин, – у складі квіток чорної бузини сконцентровані глікозиди самунігрин і рутин, ефірна олія, дубильні речовини й аскорбінова кислота. Також вони є природним джерелом органічних кислот — яблучної, валеріанової, хлорогенової і кавової. Ягоди бузини складаються з цукрів, смол, вітамінів A і C, амінокислот, мінералів — цинку, кальцію, селену, заліза…

Компоненти рослини застосовуються для підвищення імунітету, лікування простудних і вірусних захворювань — грипу, пневмонії, бронхітів, а також трахеїту.

Ця рослина здавна знаходила своє застосування у побуті: із ягід бузини виготовляли фарбники, робили чорнило, використовували при чищенні посуду та ін. Плоди та квітки використовували як харчові продукти і лікарську сировину – вони мають потогінну, жарознижувальну, сечогінну, відхаркувальну, протизапальну, заспокійливу дію. Смакові якості ягід не викличуть ентузіазму в гурманів, але є в ній щось пікантне в поєднанні з іншими компонентами, за всі роки обізнаності про бузину ми навчилися виготовляти безліч страв та напоїв з використанням квітів та ягід бузини. Але необхідно пам’ятати, що у великій кількості ягоди бузини отруйні.

Квіти бузини приваблюють безліч комах, а ягоди бузини слугують чудовою їжею для багатьох птахів, особливо взимку.

Озирніться навкруги і ви обов’язково знайдете серед зелених насаджень чагарник або невелике дерево з п’ятипелюстковими, дрібними, запашними квітами, забарвлені в жовтувато-білий колір. А восени зможете побачити уже стиглі фіолетово-чорні ягоди сферичної форми з 2-4 коричневими кісточками, якими можна розмножувати рослину.


Позначки:
admin