20 березня святкують Всесвітній день горобця

20 Березня, 2024

20 березня відзначається Всесвітній день горобців. Це свято призначене для підвищення обізнаності про такого птаха як горобець, а також висвітлення загроз його існуванню.

Доречі, символом нинішнього 2024 р. є – горобець хатній, обранийУкраїнським товариством охорони птахів. Цей птах, колись звичний для наших міст і сіл, стає все рідкіснішим. Чому це відбувається?

– Зменшення кількості приватних будинків з дахами, де горобці люблять гніздитися. Сучасні будівлі з бетону та пластику не дають їм можливості безпечно вивести пташенят;

– Зміна утилізації сміття. Зараз сміття щільно пакують у пакети, що робить їжу недоступною для горобців;

– Зменшення кількості домашніх господарств з свійською птицею, де горобці могли знайти зерно;

– Зникнення колгоспних токів, де птахи могли ласувати розсипаним зерном;

– Велика чисельність котів, які є природними хижаками для горобців.

– На птахів у містах негативно впливають забруднення повітря та ґрунту важкими металами й діоксидом вуглецю, а також електромагнітне забруднення. Горобці не люблять і уникають щільної новітньої забудови, з відсутністю парків і зелених зон. Горобці в’ють гнізда під дахами;

– Військові дії на території України впливають на популяцію птаха (горобець не жахається гучних і різких звуків).

Що ми знаємо про птаха року? Батьківщиною цього маленького птаха є посушливі регіони Азії і жили на скелях і в заростях чагарників, а у ХІХ ст. вони були завезені до Південної Америки, Австралії та Європи, де швидко пристосувались до нових умов і стали постійними сусідами людини.

У світі є 28 видів горобців, в Україні живе три. Хатній та польовий зустрічаються часто і всюди, а до недавна рідкісним залітним видом в Україні вважався горобець чорногрудий.

У наш час горобець хатній поширений на всіх континентах світу крім Антарктиди.

А ще всім відомий горобець хатній, як маленький, малопомітний, але надзвичайно спритний та хитрий птах. Всі ми добре пізнаємо його як за зовнішнім виглядом, так і за характерним цвіріньканням.

Недарма в народі говорять: «…маленький, як горобчик або їсть мало, як горобець…», це тому що довжина його тіла до 15 см, а вага – 25-40 г. Тривалість життя горобця хатнього досить коротка: більшість їх не доживає і до 4 років. Горобці бачать світ у рожевих відтінках, горобці – однолюби, але можуть зраджувати своїм партнерам, за сезон можуть дати 2-3 виводки пташенят. Горобець хатній – найчисленніший і найбільш поширений птах у світі, адже чисельність світової популяції горобців складає близько 500 млн. особин.

Горобець хатній веде осілий денний спосіб життя. На ночівлю зграї горобців збираються в густих заростях чагарників, а весь денний час присвячують пошукам їжі. Харчується горобець хатній в основному рослинною їжею, лише навесні частково комахами, якими також вигодовує пташенят. Раціон харчування птаха складається із насіння с/г культур, відходів різних продуктів, які він підбирає в поселеннях людини, хлібних злаків на полях, різноманітних ягід. За відсутності поблизу полів вилітає харчуватися на луги, узлісся і в степи, де збирає насіння дикорослих трав і комах.

У шлюбний період (друга половина березня) птахи утворюють пари та облаштовують гнізда. Горобець хатній гніздиться колоніями в різноманітних місцях – в щілинах та під дахами будівель, в солом’яних стріхах, під хвилями у покрівлях з шиферу, за стічними трубами, неоновими вивісками або у вентиляційних душниках. Також птахи можуть облаштовуватись в стінках гнізд великих птахів (чапель, лелек, орлів), в дуплах дерев, займати шпаківні і нори берегових ластівок. Гніздо горобця хатнього кулястої форми з товстими стінками збудоване із травинок, соломинок, гілочок, ниток; внутрішня поверхня гнізда, а часто і зовнішні стінки вистилаються великою кількістю пір’я та пуху. Підстилкою слугують клаптики паперу, тканини, шматочки пластика.

Чим ми можемо допомогти горобцям?

– Висаджувати дерева та кущі, де птахи можуть ховатися і гніздитися;

– Розвішувати годівниці взимку, коли їжі мало;

– Використовувати менше пестицидів, які шкодять комахам – джерелу їжі для горобців;

– Розповідати про важливість охорони горобців друзям і знайомим.

Пам’ятаймо, що горобці – це не просто птахи, які живуть поруч з нами. Це частина нашої екосистеми, і ми повинні зробити все можливе, щоб зберегти їх.


Позначки:
admin